Projekt 6. razreda

Lektira na naš način

Učenik 6. razreda, Max Mlađan, u odabiru zadatka za prezentiranje mjesečne lektire odlučio se za najkreativniji i najmaštovitiji pristup. Napravio je lijep i sažet 3D plakat o lektiri kojemu je svrha bila privući ostale ljude i učenike koji vide plakat da i sami pročitaju uzbudljivu knjigu austrijske književnice Christine Nostlinger, knjigu Konrad ili dječak iz limenke.

Na nastavnom satu Hrvatskog jezika, posvećenog mjesečnoj lektiri, „Konrad ili dječak iz limenke“ i „Olfi među ženama“, prezentirali su se radovi učenika. Među izlaganjima ostalih plakata i radova, posebno se istaknuo rad učenika Maxa Mlađana koji je na svoj maštovit, kreativan i zabavan način sažeto prikazao radnju i likove knjige. Učenike koji nisu pročitali ovu knjigu za lektiru plakat je zainteresirao te su i sami rekli kako im se knjiga čini uzbudljiva i zabavna te da bi je voljeli pročitati. Max je prikazao sve bitne radnje i likove kroz Konradov život i pustolovine. Plakat se sastoji od više 3D dijelova koji se mogu otvarati, poput limenke koja na plakatu služi kao mjesto u radnji od kojeg sve počinje, sve radnje i Konradove pustolovine s prijateljima i obitelji. Plakat je šaren i zanimljiv jer su svi događaji kroz koje glavni lik, Konrad, prolazi smješteni na plakat poput zmije. Zanimljivo je kako uopće nema teksta već su slike pametno postavljene kako bi i sam učenik bez knjige i teksta prepoznao dijelove radnje i likova i potaknuo ga da pročita knjigu. Ovaj lijep i šareni plakat učenika 6. razreda je dokaz što sve djeca mogu učiniti kada im daš knjigu, maštu, vrijeme i papir.

Anja Boršić, 6. a